Płyta Fundamentowa

Zalewanie płyty fundamentowej Izodom 2000 betonem ze zbrojeniem rozproszonym Dramix firmy Bekaert.

Przed zalaniem płyty fundamentowej konieczne jest rozłożenie wszelkich zaplanowanych pod budynkiem przyłączy oraz instalacji wentylacyjnej kominka.

W domu modelowym, zamiast tradycyjnej siatki i prętów zbrojeniowych zostało zastosowane rozwiązanie znacznie szybsze i prostsze w realizacji – zbrojenie rozproszone Dramix firmy Bekaert, metoda ta polega na dodaniu do betonu specjalnych włókien stalowych. Tworzą one trwałą strukturę oraz eliminują różnego rodzaju rysy i pęknięcia.

Nanoszenie betonu na płytę izolacyjną należy rozpocząć od jednego z narożników, następnie równomiernie go rozłożyć. Należy pamiętać o jego zawibrowaniu, które polega na przekazaniu mieszance betonowej drgań, co umożliwia wyeliminowanie pęcherzy powietrza. Beton staje się bardziej zagęszczony a to poprawia jego trwałość, szczelność i wytrzymałość. Następnie warstwa betonu zostaje wyrównana. Po wypełnieniu szalunku betonem, usunąć należy usztywnienia, a powstałe szczeliny uzupełnić materiałem izolującym.

Pełne wiązanie betonu trwa 28 dni, podczas pierwszych 7 dni niezbędne jest jego zraszanie w celu zminimalizowania efektu skurczu betonu.

Zdaniem kierownika:

Zastosowanie prefabrykowanej płyty fundamentowej skraca czas wykonania posadowienia fundamentów. Przy zastosowaniu rozwiązań o których mowa, otrzymujemy dobrej jakości, wytrzymałą płytę fundamentową odporną na pęknięcia. Istotna jest również dbałość o to, by dostarczany beton był dobrej jakości i pochodził ze sprawdzonego źródła.

Istotnym aspektem wykonawczym jest precyzyjne wypoziomowanie powierzchni płyty fundamentowej z dokładnością do 5mm.